Република Косово: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Република Косово''' ; [[албански]]: (''Republika e Kosovës'') или само '''Косово''', е самопрогласена и делумно призната држава на [[Балканскиот Полуостров]]. Републиката го зафаќа географскиот регион [[Косово]] и истата е спорна територија меѓу косовските власти и [[Србија]]. Косово нема излез на море и на север и исток се наоѓа [[Србија|Централна Србија]], на југ [[Македонија]] и запад [[Албанија]] и [[Црна Гора]]. Главен град, а воедно и најголем, е [[Приштина]]. Официјални јазици во републиката се српскиот и албанскиот јазик.
 
== Косовскиот спор и војната од 1999 година ==
Анонимен корисник