Разлика помеѓу преработките на „Голем везир“

Додадени 43 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
 
Во времето на [[Копрулска ера|Копрулската ера]] во втората половина на [[17 век]] улогата на Великиот везир го достигнала својот врв. Сепак овој период завршил катастрофално за империјата бидејќи Османлиите ги изгубиле Унгарија, Трансилванија, Мореја и Подолија.
 
{{Османлиска империја}}
 
[[Категорија:Турски титули]]