Разлика помеѓу преработките на „Спахија“

Додадени 62 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с
{{Војска на Отоманската Империја}}
'''Спахијата''' бил војник во коњицата кој се борел за [[Османлиска армија|османлиската војска]] во замена за имот што му носел приход ([[тимар]] или [[зеамет]]). Спахиите биле синови на припадниците на војската но султанот можел да им дава тимари и на други луѓе кои се истакнале во службата. Спахиите служеле во единиците во внатрешноста со кои раководеле домашните заповедници, обично од април до октомври, а потоа се враќале на своите тимари за да ги соберат приходите што им биле наменети.
 
* [[Тимар]]
* [[Јаничар]]
* [[АкинџијаАканџија]]
* [[Башибозук]]