Разлика помеѓу преработките на „Шефилд“

Додадени 153 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
| colspan="2" |
|}
'''Шефилд''' е ''град'' во [[Англија]] и [[Велика Британија]]. Во градот живеат околу 551,800 жители<ref>http://www.ons.gov.uk/ons/rel/pop-estimate/population-estimates-for-england-and-wales/mid-2011--2011-census-based-/rft---mid-2011--census-based--population-estimates-for-england-and-wales.zip {{en}}</ref>.
 
'''Шефилд''' е ''град'' во [[Англија]] и [[Велика Британија]]. Во градот живеат околу 551,800<ref>http://www.ons.gov.uk/ons/rel/pop-estimate/population-estimates-for-england-and-wales/mid-2011--2011-census-based-/rft---mid-2011--census-based--population-estimates-for-england-and-wales.zip {{en}}</ref>.
 
== Географија ==
Шефилд е лоциран на {{Coord|53|23|N|1|28|W|type:city_region:GB}}.
=== Клима ===
{{Weather box
|Dec sun = 40.0
|year sun = 1444.9
|source 1 = [[Met Office]]<ref name="Met Averages" />
|date=August 2010
|source 2 = [[Royal Dutch Meteorological Institute/KNMI]]<ref>{{cite web
|date=Nov 2011
}}
[[File:Sheffield_Cathedral_2001.jpg|right|thumb|Катедрала во Шефилд]]
 
== Збратимени градови ==
*[[Аншан]], Кина