Разлика помеѓу преработките на „Спахија“

Додадени 603 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
'''Спахијата''' бил војник во коњицата кој се борел за [[Османлиска армија|османлиската војска]] во замена за имот што му носел приход ([[тимар]] или [[зеамет]]). Спахиите биле синови на припадниците на војската но султанот можел да им дава тимари и на други луѓе кои се истакнале во службата. Спахиите служеле во единиците во внатрешноста со кои раководеле домашните заповедници, обично од април до октомври, а потоа се враќале на своите тимари за да ги соберат приходите што им биле наменети.
 
== Поврзано ==
* [[Тимар]]
 
 
[[bg:Спахия]]
[[bs:Spahija]]
[[ca:Sipahis]]
[[cs:Sipahí]]
[[da:Spahi]]
[[de:Sipahi]]
[[en:Sipahi]]
[[el:Σπαχής]]
[[es:Cipayo]]
[[fr:Sipahi]]
[[ko:스파히]]
[[hr:Spahije]]
[[it:Spahi]]
[[he:סיפאהים]]
[[kk:Сыпай]]
[[lt:Sipahiai]]
[[hu:Szpáhi]]
[[ms:Sipahi]]
[[nl:Sipahi]]
[[ja:スィパーヒー]]
[[pl:Spahisi (Turcja)]]
[[pt:Sipahi]]
[[ro:Spahiu]]
[[ru:Сипахи]]
[[sr:Spahija]]
[[sh:Spahija]]
[[fi:Sipahi]]
[[sv:Spahi]]
[[th:กองทหารม้าซิพาฮิ]]
[[tr:Sipahi]]
[[uk:Сипахи]]
[[wa:Sipayisse]]