Разлика помеѓу преработките на „Леонард Ојлер“

Одземени 2 бајти ,  пред 7 години
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам kk:Эйлер Леонард во kk:Леонард Эйлер)
 
=== Аналитичка геометрија ===
Ојлеровиот придонес во [[Аналитичка геометрија|аналитичката геопметријагеометрија]] се состои во формулација на равенства кои опишуваат [[конус]], [[цилиндар]] и различни ротациони површини. Пред тоа, докажал дека најкраткото растојание меѓу две точки на искривена површина се претвора во [[отсечка]], доколку таа површина се претстави на [[рамнина]].Ојлербил првиот којшто ги проучувал сите криви заеднои темелно се занимавал со трансцедеталната функција (на пр. [[синусоида]]та).
 
Ојлер напишал книга за поделбата на кривите и површините. Во ''Вовед во анализата на бесконечно величини'' се наоѓа комплетна и исцрпна дискусија за [[Поларен координатен систем|поларните координати]] , кои се дадени во современ облик. Поради, тоа грешката дури и денес, често наведува дека Ојлер ја вовел употребната на таа нотација.
Анонимен корисник