Разлика помеѓу преработките на „Естуар“

Додадени 237 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Естуар''' е утока на река во вид на залив, каде што под влијание на морските бранови, на приливите и на одливите, речното корито е проширено. Такви се утоките на реките [[Темза]], [[Лаба]], [[Лоара]] и други.<ref>[http://www.igeografija.mk/IZDANIJA/Bilten%20na%20Fizgeo/bilten%201/06%20Hidrotermini%20Gasev.pdf Речник за основни хидролошки поими] (во PDF верзија)</ref>
 
== Галерија ==
Податотека:NarsarsuaqGreenland-ArcuateDelta.jpg|Естуар во [[Гренланд]]
</gallery>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Поврзано ==