Разлика помеѓу преработките на „Естуар“

Додаден 521 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
'''Естуар''' е утока на река во вид на залив, каде што под влијание на морските бранови, на приливите и на одливите, речното корито е проширено. Такви се утоките на реките [[Темза]], [[Лаба]], [[Лоара]] и други.
 
== Галерија ==
<gallery>
Податотека:Amazonasaestuar.jpg|Естуарот на [[Амазон]]
Податотека:Seine estuaire 1875.jpg|Илустрација на естуарот на [[Сена]]
Податотека:Estuary Itamaracá.jpg|Естуар при [[Итамарака]]
Податотека:Estuar.svg|Графички приказ на естуарот
Податотека:NarsarsuaqGreenland-ArcuateDelta.jpg|Естуар во [[Гренланд]]
</gallery>
 
== Надворешни врски ==
[[Категорија:Хидросфера]]
[[Категорија:Риболов]]
 
{{никулец}}
 
[[af:Estuarium]]