Разлика помеѓу преработките на „Естуар“

Додадени 55 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(обновување, дополнување)
 
Естуар е утока на река во вид на залив, под влијание на морските бранови, на приливите и на одливите, речното корито е проширено. Такви се утоките на реките Темза, Лаба, Лоара и други.
Естуар има и на реката Амазон.
Анонимен корисник