Рап: Разлика помеѓу преработките

Додадени 12 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Рап''' е вид на музика во која се рецитира и мора да содржи рими. Постои андерграунд и комерцијален рап. Во комерцијалниот рап спаѓаат оние артисти кои го прават за пари, слава, публицитет, додека андерграундот се прави чисто од љубов кон музката. Артистот ја презентира вистината, своето животно патешествие, инспириран од неисцрпните патеки на животот.
 
Во Македонија подобри андерграунд рап групи/артисти се : [[Легијата]], [[D.N.S. Ekipa]], Подземјето, [[Екипата]], [[Т-Клан]], [[С.В.П.]], [[Црна Тачка]], [[ParadoX]], [[K-Kлан]], [[П.У.К.А. Козметика]], [[Strajk]], [[Единствена Опција]], [[Исток-Запад]] (Желе и Мане), [[Клан Исток]], [[Токсикологија]], [[Стиховен Калибар]], [[Чиста Околина]], итн. Попознати комерцијални рап групи/артисти се [[Врчак]], [[Тони Зен]], [[СлаткарСлаткаристика]], [[ДНК (музичка група)|ДНК]].
 
Поимот РАП доаѓа како кратенка од ''Rhythm And Poetry'' (Ритам и Поезија). Како што кажува самата кратенка, оваа музика се состои од две клучни работи, [[поезија]] која се искажува врз [[ритам]]. Уште пред да ја добие својата светска експанзија, оваа култура почна да се развива и кај нас, на почетокот изразена преку застрашувачки мал број артисти, но денес самата [[хип хоп култура]] (чии начела се најдобро опишани преку овој музички правец) ја доживува својата врвна популарност. Сепак, може да се заклучи дека прилично голем број на луѓе во [[Македонија]], ја прифатиле само модната линија на оваа култура, не знаејќи ја всушност вистинската слика за животот која таа ја носи, како и нејзините принципи и квалитети.