Разлика помеѓу преработките на „Беглербег“

Додадени 189 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Управителот беглербег имал титула на паша па поради ова неговата територија се викала и пашалак. Беглербегот управувал со војска на чело со [[спахија|спахиите]].
 
[[Категорија:Управување со Отоманската империја]]
 
[[Категорија:Воени чинови]]
 
[[Категорија:Турски титули]]
 
[[az:Bəylərbəyi]]