Разлика помеѓу преработките на „Беглербег“

Додадени 857 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
[[File:Beylerbey of Anatolia (cropped).jpg|thumb|Беглербег]]
'''Беглербег''' ([[турски]]: ''beylerbeyi'') претставувала титула во [[Османлиската империја]] која била користена од страна на управителите на ејалетите[[ејалет]]ите односно покраините.
 
Управителот беглербег имал титула на паша па поради ова неговата територија се викала и пашалак. Беглербегот управувал со војска на чело со [[спахија|спахиите]].
 
 
 
 
[[az:Bəylərbəyi]]
[[bs:Beglerbeg]]
[[bg:Бейлербей]]
[[ca:Beglerbegi]]
[[de:Beylerbey]]
[[en:Beylerbey]]
[[el:Μπεηλέρμπεης]]
[[es:Beylerbey]]
[[fa:بیگلربیگی]]
[[fr:Beylerbey]]
[[hr:Beglerbeg]]
[[it:Beylerbey]]
[[lv:Bejlerbejs]]
[[hu:Bejler-bej]]
[[pl:Bejlerbej]]
[[ru:Бейлербей]]
[[sq:Bejlerbej]]
[[sl:Beglerbeg]]
[[sr:Беглербег]]
[[sh:Beglerbeg]]
[[sv:Bejlerbej]]
[[tr:Beylerbeyi (yönetici)]]
[[uk:Бейлербей]]