Разлика помеѓу преработките на „Пашалак“

Додадени 222 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Во 1395 година Бајазит I ги зазел последните територии на [[Шишмановци]] зазимајќи го Бугарското царство и претварајќи го во вазална држава како дел од Румелија. Во 1468 година бил основан Карамански ејалет, а синот на Мехмед бил назначен за управител на Конија. Во текот на 16 век бројот на ејалетите доживеал најголем пораст главно поради освојувањата на Селим I и Сулејман I. Ова довело до реорганизација на ејалетите и како ејалети од 1527 година се споменуваат и Египет, Сирија, Дијалрбекир и Курдистан.
 
Помеѓу 1861 и 1866 година, ејалетите биле укинати, а територијата била поделена на [[вилает]]и<ref name="rm39">[http://www.archive.org/stream/handbookofasiami01greauoft#page/203 A handbook of Asia Minor] Published 1919 by Naval staff, Intelligence dept. in London. Page 203</ref>.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Административна поделба на Отоманската империја]]