Разлика помеѓу преработките на „Пашалак“

Додадени 105 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Rumelia Eyalet, Ottoman Empire (1609).png|thumb|десно|[[Румелија]]]]
'''Ејалетот''' ([[турски]]: ''eyalet'', ''beylerbeylık'' или ''paşalık'') претставувал најголемата административно-територијална единица во [[Османлиската империја]]. На чело на ејалетот стоел бејлербег или паша кој бил директно потчинет на Високата порта. Ејалетот од своја страна се делел на [[санџак|санџаци]].