Разлика помеѓу преработките на „Пашалак“

Додадени 202 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Помеѓу 1861 и 1866 година, ејалетите биле укинати, а територијата била поделена на [[вилает]]и.
 
[[Категорија:Административна поделба на Отоманската империја]]
 
[[Категорија:Ејалети на Отоманската Империја| ]]
 
[[ar:إيالة عثمانية]]