Разлика помеѓу преработките на „Голем везир“

Одземени 290 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава cs:Velký vezír)
{{Државна организација на Отоманската Империја}}
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Голем Везир'''(Садр-и Азам(садразам) или Сердар-и Екрем ([[турски јазик|отомански турски]]: صدر اعظم или وزیر اعظم)) ебила функција во [[Отоманската Империја]] еквивалентна на денешната „премиер“. Тој беше „шеф“ на другите [[везир|везирипремиер]] а нивното собрание се нарекувало „Кубеалти везири“.
{{Никулец од областа на историјата}}