Албум во живо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Додава pt:Álbum ao vivo)
сНема опис на уредувањето
 
== Рок и поп ==
Бројни успешни изведувачи издале барем еден албум во живо за време на нивната кариера. Некои албуми во живо се како додатни делови од каталозите на изведувачите и најчесто не се продаваат толку добро како [[Студиски албум|студиските албуми]]. Сепак, постојат и такви [[Поп музика|поп]] и [[Рок музика|рок]] изведувачи чии албуми во живо се продаваат речиси исто или и подобро од нивните студиските албуми. Најдобро продаваниот албум во живо низ целиот свет е ''[[Double Live]]'' od [[Гарт Брукс]], со преку 20 милиони примероци до јануари 2006. Други значајни албуми во живо се ''[[Frampton Comes Alive!]]'' на [[Питер Фремптон]] и ''[[Made in Japan (албум)|Made in Japan]]'' на [[Велика Британија|британската]] [[хард рок]] група ''[[Deep Purple]]''.<ref>[http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/music/3526300.stm Извадок од BBC]</ref>
 
Бројни успешни изведувачи издале барем еден албум во живо за време на нивната кариера. Некои албуми во живо се како додатни делови од каталозите на изведувачите и најчесто не се продаваат толку добро како [[Студиски албум|студиските албуми]]. Сепак, постојат и такви [[Поп музика|поп]] и [[Рок музика|рок]] изведувачи чии албуми во живо се продаваат речиси исто или и подобро од нивните студиските албуми. Најдобро продаваниот албум во живо низ целиот свет е ''[[Double Live]]'' od [[Гарт Брукс]], со преку 20 милиони примероци до јануари 2006. Други значајни албуми во живо се ''[[Frampton Comes Alive!]]'' на [[Питер Фремптон]] и ''[[Made in Japan (албум)|Made in Japan]]'' на [[Велика Британија|британската]] [[хард рок]] група ''[[Deep Purple]]''.<ref>http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/music/3526300.stm</ref>
 
Албумите во живо станале популарни за рок-музичарите по издавањето на албумот ''[[Alive!]]'' ([[1975]]) на ''[[Kiss (музичка група)|Kiss]]''.
 
== Џез ==
 
Во [[џез]]от, албумите во живо се исто толку важни како и [[Студиски албум|студиските]], бидејќи импровизацијата е многу важен дел од овој жанр.