Разлика помеѓу преработките на „Белата куќа“

Додадени 429 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам dv:ހުދު ގަނޑުވަރު во dv:ވައިޓް ހައުސް)
|size=
}}
'''Белата куќа''' е официјалната резиденција и работното место на [[Претседателот на САД]]. Се наоѓа во [[Вашингтон]]. Изградена е помеѓу 1792. и 1800. од камен во [[џорџијански стил]] и била резиденција на [[Листа на претседатели на САД|сите претседатели на САД]] од [[Џон Адамс]]. Објектот бил на неколку пати прошируван и доградуван во [[1824.]], [[1829.]], [[1901.]], [[1927.]], [[1946.]] и [[1948.]] година за да го добие денешниот изглед. Таа има приземје и три ката, како и две нивоа под земја. Куќата е дизајнирана од ирецот [[Џемјс Хобан]], и изградена во периодот помеѓу 1792-1800.
 
Објектот е во сопственост и управуван од Националниот Претседателски парк.
[[File:The_First_Presidential_Mansion.jpg|right|thumb|Првиот претседателски мансион]]
 
{{coor title dms|38|53|52|N|77|02|12|W}}
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|White House}}
* {{official website|http://www.whitehouse.gov}}
* {{facebook|WhiteHouse}}
 
 
{{никулец}}