Авогадров број: Разлика помеѓу преработките

Додадени 7 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{внимание}}
'''Авогадров број''', познат како '''Авогадрова константа''' е бројот на [[молекули]] во еден мол супстанца. Се означува со симболот N<sub>A</sub> (или со L по австрискиот физичар [[Јохан Џозеф Лошмит]]), кој прв ја определил приближната големина на молекулата. Авогадровиот број изнесува 6,022 141 99(47) &middot; 10<sup>23</sup> -{mol}-<sup>-1</sup>.<ref name=CODATA>{{CODATA2006|url=http://physics.nist.gov/cgi-bin/cuu/Value?na}} {{en}}</ref>
 
== Наводи ==