Република Косово: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.545 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 178.223.80.126 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot
с (Отстрането уредувањето на 178.223.80.126 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot)
'''Република Косово''' ([[српски]]: ''Република Косово, Republika Kosovo''; [[албански]]: ''Republika e Kosovës'') или само '''Косово''', е самопрогласена и делумно призната држава на [[Балканскиот Полуостров]]. Републиката го зафаќа географскиот регион [[Косово]] и истата е спорна територија меѓу косовските власти и [[Србија]]. Косово нема излез на море и на север и исток се наоѓа [[Србија|Централна Србија]], на југ [[Македонија]] и запад [[Албанија]] и [[Црна Гора]]. Главен град, а воедно и најголем, е [[Приштина]]. Официјални јазици во републиката се српскиот и албанскиот јазик.
 
== Косовскиот спор и војната од 1999 година ==
КОСОВО ЈЕ СРБИЈА
Косово е предмет на тековен територијален спор меѓу српската влада и [[Албанци|албанското]] мнозинско население во покраината. Статусот на Косово е во фаза на преговори. Според резолуцијата на ОН 1244, Косово сѐ уште е дел од [[Србија]], иако по [[НАТО-во бомбардирање на СР Југославија|НАТО-бомбардирањето на СР Југославија]] од [[1999]] година е управувано од [[Обединети Нации|Обединетите Нации]] како меѓународен протекторат и со воена заштита на КФОР силите на [[НАТО]]. Конечниот статус на покраината сè уште е предмет на спор. [[Претседател на Косово|Претседател]] на Косово е [[Атифете Јахјага]], а [[Премиер на Косово|премиер]] е [[Хашим Тачи]]<ref>{{цитирање вести|url=http://www.makdenes.org/archive/news/20110223/428/428.html?id=2317965|title=Хашим Тачи премиер на Косово и во наредните 4 години |first=23 февруари 2011|publisher=Радио Слободна Европа|accessdate=23 февруари 2011}} {{mk}}</ref>.
 
== Територијална поделба ==
31

уредување