Транспирација: Разлика помеѓу преработките

Додадени 22 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 217.16.90.153 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.153 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot)
[[Image:Afternoon Clouds over the Amazon Rainforest.jpg|thumb|[[Облаците]] во оваа слика од [[Амазонската дождовна џунгла]] се резултат од транспирација .]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Скул мк не е убаТранспирација''' е испарување на водата кај [[растенија]]та, најголем дел кај [[Лист (ботаника)|листовите]], но исто така и кај [[стебло]]то, [[цвет]]от, [[корен]]от. Најпрво растенијата ја примаат [[вода]]та заедно со [[Минерални соли|минералните соли]] преку коренот, потоа тие со помош на кореновиот притисок се искачуваат по стеблото. Тое се искачуваат низ спроводните цевчиња (ксилемот) и одат се до листот каде што преку стомите кои се наоѓаат на задната страна од листот се исфрла водата. Минералните соли остануваат во растението за да ги изградат клеточните структури. Преголема транспирација е штетна за растението поради тоа што тоа може да умре. На [[Листопадно растение|листопадните растенија]] им паѓаат листовите поради тоа што земјата е влажна и тие можат да изгубат големо количество на вода преку MILEEEтранспирацијата.
 
[[Категорија:Физиологија на растенијата]]