Азотна киселина: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
4NH<sub>3</sub>(g) + 5O<sub>2</sub> = 4NO(g) + 6H<sub>2</sub>O(g)
 
[[ТемперутараТемпература]]та на која се работи треба да биде повисока од 750 степени целзиусови.
Реакцијата е егзотермна, така што добиениот [[азот мониксид]] е загреан на висока темература и треба да се излади. Се разбира, азот моноксидот е само првиот меѓупродукт при добивањето на азотната киселина, но токму горната реакција е онаа што е битна.
Добиениот азот мониксид се оксидира до [[азот диоксид]] (без катализатор):