Богојци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.172 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Богојци''' е село во [[Општина Струга]].
 
{{Мак-никулец}}
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика мапа=
| име=Богојци
| општина=[[{{грбови|Општина Струга]]}}
| популација=170
| поштенски број=
| веб=
}}
'''Богојци''', или познати како '''Боговица''', е село во [[Општина Струга]]. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 170 жители.
 
== Географиja и местоположба ==
Селото се наоѓа на југозападните падини на Караорман. Во близина на селото се селата Тоска и Брчево.
 
== Историja ==
На крајот на 19 век, селото било дел од Охридската каза на Отоманската Империја. Според податоците од 1873 година, селото имало 29 жители мажи муслимани. Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К'нчов, селото во 1900 година имало население од 120 жители Албанци муслимани.<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 172-173.</ref>
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
Според пописот од 2002 година селото броело 170 жители, од кои: 167 [http://212[Албанци]] и 3 останати.110.72.46:8080/mlsg/]
селото броело 170 жители, од кои:
 
* [[Албанци]] 167
* останати 3
 
 
== Општествени институции ==
 
== Администрација и политика ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
 
==Наводи==
== Иселеништво ==
{{Наводи}}
 
==Поврзано==
== Надворешни врски ==
{{Портал|Македонија}}
* [[Дримкол]]
'''Богојци''' е село во* [[Општина Струга]].
* [[Струга]]
 
== Надворешни врски ==
* [https://maps.google.com/maps?q=%D0%91%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%98%D1%86%D0%B8,+%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0&hl=en&ie=UTF8&ll=41.288287,20.669543&spn=0.004377,0.010568&sll=41.232251,20.589924&sspn=0.0701,0.169086&oq=%D0%91%D0%BE%D0%B3%D0%BE,+%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0&t=h&hnear=Bogojci,+Macedonia+(FYROM)&z=17 Сателитска снимка на Богојци] на Google Maps.
 
{{МакМакедонија-никулец}}
{{Села во Општина Струга}}
[[Категорија:Села во Македонија]]
[[Категорија:Струшки села]]