Разлика помеѓу преработките на „C Sharp“

Додадени 3 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава war:C Sharp (linggwahe hin pagprogama))
с
C# е едноставен, модерен, повеќенаменски програмски јазик. Тимот кој го создаде овој програмски јазик е предводен од Andreas Hejlsberg, дизајнер на Борландовиот Turbo Pascal. C# има објектно-ориентирана синтакса која се базира на C++. Во почетокот е именуван како Cool, што e всушност кратенка од “C-like Object Oriented Language”. Во јули 2000година, кога Microsoft го објави проектот, на овој програмски јазик му беше дадено името C#.NET Framework 3.5 во 2007 година. Наредната верзија која е предложена, 4.0, е во изработка.
 
****=== Дизајнерски цели: ===
• C# е едноставен, модерен, повеќенаменски и објектно-ориентиран програмски јазик.
• Јазикот е наменет за употреба во развојот на софтверските компоненти погоден за употреба во дистрибутираните средини.
• C# апликациите се штедливи на меморија и потрошувачката на енергијата при нивната обработка, јазикот не е изработен за да се натпреварува во способноста при извршување и големината со програмскиот јазик C или со асемблерски јазик.
 
== ИСТОРИЈАИсторија ==
 
За време на создавањето на јазикот од страна на .NET Framework, библиотеките беа оригинално напишани на јазик/компајлер наречен Simple Managed C (SMC). Во јануари 1999, Andres Hejlsberg формира тим за да изгради нов јазик кој со текот на времето бил наречен Cool, кој се потпирал на “C like Object Language”. Microsoft имал намера да го задржи името “Cool” како крајно име на јазикој. Со текот на времето проектот на .Net бил јавно објавен на Professional Developers Conference (професионалната развивачка конференција) во јули 2000. Јазикот бил преименуван во C#, а класичните библиотеки и ASP.NET биле влез во јазикот.