Разлика помеѓу преработките на „Букефал“

Додадени 156 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
'''Букефал''' ([[грчки]]: Βουκέφαλος Букефалос) бил најмилиот коњ на [[Александар Македонски]]. Името преведено значи "Воловска глава". Според легендата, можел да го јавне само Александар.
 
КогаБукефал муумрел билза убиенвреме на битката кај [[Индија|индиската]] река [[Битка кај Хидасп|Хидасп]], во 326 година п.н.е, на возраст од 30 години што е длабока старост за еден коњ дури и во денешно време. Александар, за спомен на него, на тоа место го основал градот [[Букефала]] (денес [[Џалалпур]]).
 
 
[[Букефал]] е опишан како голем црн коњ со голема бела ѕвезда на неговото чело. Имал сини очи и неговата раса била една од најиздржливите. Според легендата, [[Александар]] во тоа време 10-то годишник бил единствениот на кого Букефал му се покорил. Коњот прво бил понуден на [[Филип Втори]] од страна на Филониј, трговец на коњи, за цена од 13 таланти, што биле многу пари во тоа време. Бидејќи никој неможел да го скроти коњот Филип се откажал од купувањето. Но Александар се понудил сам да плати за коњот доколку успее да го скроти. Тој приметил дека Букефал се плаши од својата сенка, па го свртел кон сонцето за да неможе да ја гледа. Така коњот се смирил и Александар успеал да го јавне. Легендата зборува дека од тој момент Букефал и Александар биле неразделни и заедно учествувале во сите битки.
 
 
{{Античка Македонија-никулец}}
 
[[Категорија:Александар III Македонски]]
105

уредувања