Разлика помеѓу преработките на „Букефал“

Додадени 1.496 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
 
Кога му бил убиен на [[Индија|индиската]] река [[Битка кај Хидасп|Хидасп]], Александар, за спомен на него, на тоа место го основал градот [[Букефала]] (денес [[Џалалпур]]).
 
 
== Според пишувањата на Плутарх==
 
[[Букефал]] е опишан како голем црн коњ со голема бела ѕвезда на неговото чело. Имал сини очи и неговата раса била една од најиздржливите. Според легендата, [[Александар]] во тоа време 10-то годишник бил единствениот на кого Букефал му се покорил. Коњот прво бил понуден на [[Филип Втори]] од страна на Филониј, трговец на коњи, за цена од 13 таланти, што биле многу пари во тоа време. Бидејќи никој неможел да го скроти коњот Филип се откажал од купувањето. Но Александар се понудил сам да плати за коњот доколку успее да го скроти. Тој приметил дека Букефал се плаши од својата сенка, па го свртел кон сонцето за да неможе да ја гледа. Така коњот се смирил и Александар успеал да го јавне. Легендата зборува дека од тој момент Букефал и Александар биле неразделни и заедно учествувале во сите битки.
 
{{Античка Македонија-никулец}}
105

уредувања