Разлика помеѓу преработките на „Рогле“

Додадени 1.654 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Робот: Ја менувам Категорија:Села во Република Македонија во Категорија:Села во Македонија)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Рогле''' е село во [[Општина Желино]], во околината на градот [[Тетово]].
 
{{Мак-никулец}}
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика мапа=
| име=Рогле
| општина=[[{{грбови|Општина Желино]]}}
| популација=566
| поштенски број=
| надморска височина=747 м.
| географска широчина=41° 58' 4" сев. ш.
| географска должина=21° 9' 55" ист. д.
| веб=
}}
'''Рогле''' е село во [[Општина Желино]], во околината на градот [[Тетово]]. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 566 жители.
 
== Географиja и местоположба ==
Селото се наоѓа во областа [[Долни Полог]]. Мерово лежи на горното течение на Суводолица, на северните падини на [[Сува Гора]]. Селото е во близина на селото [[Ново Село (Желино)|Ново Село]].
 
== Историja ==
Според податоците на бугарскиот етнограф [[Васил К'нчов]], селото во 1900 година имало население од 135 муслимани ([[Албанци]]).<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_27.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.]</ref> Рускиот публицист [[Афанасиј Селишчев]] во 1929 година забележал дека селото било дел од [[Општина Групчин]] и имало 42 куќи со 263 жители Албанци.<ref>Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.</ref>
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
Според пописот од 2002 година, селото имало население од 566 жители, сите Албанци.
 
==Наводи==
== Општествени институции ==
{{Наводи}}
 
==Поврзано==
== Администрација и политика ==
{{Портал|Република Македонија}}
* [[Полог]]
* [[Општина Желино]]
* [[Тетово]]
 
== Надворешни врски ==
== Културни и природни знаменитости ==
* [https://maps.google.com/maps?q=%D0%A0%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5,+%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0&hl=en&ie=UTF8&sll=42.012571,21.124306&sspn=0.138513,0.338173&oq=%D0%A0%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5&t=h&hnear=Rogle,+Macedonia+(FYROM)&z=16 Сателитска снимка на Рогле] на Google Maps.
 
{{МакМакедонија-никулец}}
== Редовни настани ==
{{Општина Желино}}
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
 
== Иселеништво ==
 
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Села во Македонија]]