Разлика помеѓу преработките на „Палатица“

Додадени 1.989 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
| слика мапа=
| име= Палатица
| општина= [[{{грбови|Општина Желино]]}}
| популација= 2516
| година= 2002
| поштенски број=
| надморска височина=418
| lat_dir=N | lat_deg=42 | lat_min=2 | lat_sec=20
| lon_dir=E | lon_deg=21 | lon_min=3 | lon_sec=24
| веб=
}}
'''Палатица''' ([[албански]]: ''Pallatica '') е село во [[Општина Желино]], во околината на градот [[Тетово]]. Според пописот од 2002 година во селото имало 2.516 жители.
 
==Географија==
Селото се наоѓа во [[Долни Полог]]. Во близина на селото Палатица се наоѓаат селата [[Сараќино]], [[Озормиште]] и [[Требош]], со кое е скоро споено. Требош е рамничарско село и е во близина на градот Тетово.
 
== Историja ==
Според податоците на бугарскиот етнограф [[Васил К'нчов]], селото во 1900 година имало население од 16 христијани ([[Македонци]]).<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_27.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.]</ref> Рускиот публицист [[Афанасиј Селишчев]] во 1929 година забележал дека селото било дел од [[Општина Шемшово]] и имало Македонци и Албанци.<ref>Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.</ref>
 
== Демографија ==
 
== Општествени институции ==
*[[ОУ „Фан Ноли“ - Палатица]] - селското основно училиште.
 
== Личности ==
*[[Ќенан Алиу]] (р. 8 ноември 1966) - македонски политичар, портпарол на [[ПДП]] и градоначалник на [[Општина Желино]]<ref>{{цитирање вести|url=http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1742&stID=33283&pR=25|title=Желино -Ќенан Алиу|publisher=Утрински Весник|language=македонски|accessdate=2011-01-04}}</ref>
== Наводи ==
{{наводи}}
 
==Поврзано==
{{Портал|Република Македонија}}
* [[Полог]]
* [[Општина Желино]]
* [[Тетово]]
 
== Надворешни врски ==
{{ризница-врска|Palatica}}
* [https://maps.google.com/maps?q=%D0%9F%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B0,+%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0&hl=en&ie=UTF8&ll=42.003419,21.050448&spn=0.017317,0.042272&sll=42.013032,21.032628&sspn=0.017314,0.042272&oq=%D0%9F%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8&t=h&hnear=Palatica,+Macedonia+(FYROM)&z=15 Сателитска снимка на Палатица] на Google Maps.
 
*[http://www.panoramio.com/user/695042/tags/Pallatica Фотографии на Палатица]