Ќаба: Разлика помеѓу преработките

Додадени 187 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2) (Робот: Додава ace:Ka'bah)
сНема опис на уредувањето
{{Infobox mosque
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| name = Ќаба
[[Податотека:Kaaba mirror edit jj.jpg|thumb|200px|right|Ќаба]]
| image = Kabaa.jpg
'''Ќаба''' ([[арап.]] „коцка“) претставува најголемото свето место на [[ислам]]от. Се наоѓа во центарот на џамијата [[Џамија Масџид ал-Харам|Масџид ал-Харам]] („Голема џамија“) во [[Мека]], [[Саудиска Арабија]].
| latitude = 21.4224945
| longitude = 39.8262013
| location = [[Мека]], [[Саудиска Арабија]]
| year =
| length =
| width =
| area =
| totalarea =
| height = 13,1 м
| tradition = [[ислам]]
}}
 
'''Ќаба''' ([[арап.]] الكعبة = „коцка“) претставува најголемото свето место на [[ислам]]от. Се наоѓа во центарот на џамијата [[Џамија Масџид ал-Харам|Масџид ал-Харам]] („Голема џамија“) во [[Мека]], [[Саудиска Арабија]].
 
Самата градба е во облика на [[коцка]] и е висока околу 15 метри а долга 11 метри. Ова е градбата кон која се насочуваат муслиманите за време на молитвите. Правецот на насочување се нарекува ''кибла''. Се смета дека била создадена од страна на [[Адам]]. Во нејзиниот источен агол е вграден [[црн камен]] за кој се смета дека е остаток од [[метеорит]], и се верува дека тој бил испратен од страна на [[Бог]] по првиот грев направен од страна на Адам. [[Ибрахим]] овде го жртвувал своето јагне кон [[Бог]].