Разлика помеѓу преработките на „Абдул Азис“

Додаден 791 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Абдул Азис''' ([[османлиски јазик]]:'' عبد العزيز‘Abdü’l-`Azīz'') ({{роден на|8|февруари|1830}} во {{роден во|Отомански Константинопол}} - {{починал на|4|јуни|1876}} во {{починал во|Отомански Константинопол}}) бил триесетивториот [[султан]] на [[Отоманска империја|Отоманската империја]] во периодот од 18571861 до 1876 година. Тој го наследил својот [[Абдул Меџит І]], а самиот тој бил наследен од својот брат [[Мурат V]]. Тој бил син на [[Махмуд II]] и [[Пертевниjaл султан]].
 
== Управување ==
 
Во периодот од 1861 до 1871 година продолжил да ги спроведува реформите од Танзиматот на чело со неговите главни министри Мехмед Фуад Паша и Мехмед Емин Али Паша. Новата административна поделба на империјата односно воведувањето на вилаетите била направена во 1864 година а Државниот совет во 1868 година. Во 1861 година [[Истанбулски универзитет|Истанбулскиот универзитет]] бил организиран во модерна академска институција.
 
Уште пред да дојде на тронот во [[1857]] година му се родил син Јусуф Изедин. Абдул Азис е наследник на брата си [[Абдул Меџид]] на 25 јуни [[1861]] година. Во [[1867]] г. патувал до [[Франција]], [[Велика Британија]] и [[Австро-Унгарија]], а во 1869 година присуствувал на oтварањето на [[Суецки канал|Суецкиот канал]]. Бил сменет од тронот на 30 мај [[1876]] година најмногу поради неуспех во своето владеење и поради неуспехот во востанието во [[Бугарија]] и убиството на конзулите во [[Солун]]. Негов наследник бил [[Мурат V]].<ref>[[Chambers Biographical Dictionary]], ISBN 0-550-18022-2, page 2</ref> За време неговото владеење во [[1867]] година биле изгубени многу градови од страна на [[кнез Михаил]], во [[1862]] година започнала црногорско-турската војна, [[1875]]-[[1876]] година започнале востанијата во [[Босна]], [[Херцеговина]] и [[Бугарија]].