Разлика помеѓу преработките на „Абдул Азис“

Додадени 445 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава fi:Abd-ul-Aziz (sulttaani))
}}
 
'''Абдул Азис''' ([[османлиски јазик]]:'' عبد العزيز‘Abdü’l-`Azīz'') ({{роден на|8|февруари|1830}} во {{роден во|Отомански Константинопол}} - {{починал на|4|јуни|1876}} во {{починал во|Отомански Константинопол}}) бил триесетивториот [[султан]] на [[Отоманска империја|Отоманската империја]] во периодот од 1857 до 1876 година. Тој го наследил својот [[Абдул Меџит І]], а самиот тој бил наследен од својот брат [[Мурат V]]. Тој бил син на [[Махмуд II]] и [[Пертевниjaл султан]].
'''Абдул Азис''' ([[арапски јазик|арапски]]: عبد العزيز) бил триесетивториот султан на [[Отоманска империја|Отоманската империја]]. Татко му бил султан [[Махмуд II]], а мајка Пертевниjaл валиде султан. Уште пред да дојде на тронот во [[1857]] година му се родил син Јусуф Изедин. Абдул Азис е наследник на брата си [[Абдул Меџид]] на 25 јуни [[1861]] година. Во [[1867]] г. патувал до [[Франција]], [[Велика Британија]] и [[Австро-Унгарија]], а во 1869 година присуствувал на oтварањето на [[Суецки канал|Суецкиот канал]]. Бил сменет од тронот на 30 мај [[1876]] година најмногу поради неуспех во своето владеење и поради неуспехот во востанието во [[Бугарија]] и убиството на конзулите во [[Солун]]. Негов наследник бил [[Мурат V]].<ref>[[Chambers Biographical Dictionary]], ISBN 0-550-18022-2, page 2</ref> За време неговото владеење во [[1867]] година биле изгубени многу градови од страна на [[кнез Михаил]], во [[1862]] година започнала црногорско-турската војна, [[1875]]-[[1876]] година започнале востанијата во [[Босна]], [[Херцеговина]] и [[Бугарија]].
 
'''Абдул Азис''' ([[арапски јазик|арапски]]: عبد العزيز) бил триесетивториот султан на [[Отоманска империја|Отоманската империја]]. Татко му бил султан [[Махмуд II]], а мајка Пертевниjaл валиде султан. Уште пред да дојде на тронот во [[1857]] година му се родил син Јусуф Изедин. Абдул Азис е наследник на брата си [[Абдул Меџид]] на 25 јуни [[1861]] година. Во [[1867]] г. патувал до [[Франција]], [[Велика Британија]] и [[Австро-Унгарија]], а во 1869 година присуствувал на oтварањето на [[Суецки канал|Суецкиот канал]]. Бил сменет од тронот на 30 мај [[1876]] година најмногу поради неуспех во своето владеење и поради неуспехот во востанието во [[Бугарија]] и убиството на конзулите во [[Солун]]. Негов наследник бил [[Мурат V]].<ref>[[Chambers Biographical Dictionary]], ISBN 0-550-18022-2, page 2</ref> За време неговото владеење во [[1867]] година биле изгубени многу градови од страна на [[кнез Михаил]], во [[1862]] година започнала црногорско-турската војна, [[1875]]-[[1876]] година започнале востанијата во [[Босна]], [[Херцеговина]] и [[Бугарија]].
 
До ден денеска се уште не е познато дали овој султан се самоубил или бил убиен шест дена откако бил сменет од врвот на империјата, односно 4 јуни [[1876]] година.