Февруари: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Февруари''' или '''Сечко''' е вториот [[месец]] во годината според [[Грегоријански календар|Грегоријанскиот календар]]. Тој е месецот со најмалку [[ден]]ови според овој календар, со 28 дена во редовните години и 29 дена во престапните години.
 
Февруари е третиот месец од зимата во [[северна хемисфера|северната хемисфера]]. Во [[јужнатаемисферајужна хемисфера|јужната хемисфера]], февруари е сезонски еквивалентен во [[северна хемисфера|северната хемисфера]] (кој што е трет месец од летото).
 
{{Месеци}}