Февруари: Разлика помеѓу преработките

Додадени 310 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена во текстот (од 213.135.175.70) и вратена ревизијата 2720970 на MerlIwBot)
Нема опис на уредувањето
'''Февруари''' или '''Сечко''' е вториот [[месец]] во годината според [[Грегоријански календар|Грегоријанскиот календар]]. Тој е месецот со најмалку [[ден]]ови според овој календар, со 28 дена во редовните години и 29 дена во престапните години.
 
Февруари е третиот месец од зимата во северната хемисфера. Во јужната хемисфера, февруари е сезонски еквивалентен во северната хемисфера(кој што е трет месец од летото).
 
{{Месеци}}