Разлика помеѓу преработките на „Отомански Тунис“

нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Отомански Тунис''' претставувал територија на [[Отоманската Империја]]. Во [[1516]] година Османлиите започнале со зазимање на [[Алжир]] од страна на браќата Барбароса. Првото османлиско освојување на Тунис се случило во 1516 година од страна на [[Хајредин Барбароса]] кој бил командант на османлиската флота во времето на [[Сулејман I]]. Сепак ова не било последното освојување на Тунис бидејќи [[Шпанија]] го зазела претходно а во 1574 година Тунис бил [[Освојување на Тунис (1574)|повторно освоен]] во времето на османлискиот султан [[Селим II]]. Тунис како османлиска земја останала до француската окупација во [[1881]] година.