Разлика помеѓу преработките на „Француска инвазија на Алжир“

нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Француската инвазија на Алжир''' била голема воена операција предводена од страна на Кралство Франција на чело со Шарл X врз Отомански Алжир. Претходно Алжир од страна на Отоманската империја бил освоен во 1529 година од страна на Хајредин Барбароса.
 
Како формална причина за француискиот напад било блокирањето на акжирското пристаниште во 1827 година. По три години дошол уште еден инцидент каде еден француски брод бил бомбардиран. Така, инвазијата на Алжир започнала на 5 јули 1830 година со поморски бомбардирања. Французите многу бргу ги поразиле силите на Хусеин Деј кој бил владетел на Алжир, но отпорот продолжил. Конфликтите продолжиле во следните 45 години.