Разлика помеѓу преработките на „Српско-бугарска војна“

нема опис на уредувањето
с
{{ист-никулец}}
 
'''Српско-бугарската војна''' започнула на [[14 ноември]] [[1885]] година, кога кралството [[Србија]], нездоволнонезадоволно од обединувањето на [[Кнежевство Бугарија|кнежевството Бугарија]] со автономната област [[Источна Румелија]], ѝ објавило војна на [[Бугарија]]. Војната завршила со пораз на српската армија и нејзино безусловно капитулирање. Победата во војната за Бугарија значела потврдување на суверенитетот над Источна Румелија.
 
[[Категорија:Историја на Србија]]
13.850

уредувања