Разлика помеѓу преработките на „Махмуд II“

Додадени 1.103 бајти ,  пред 8 години
 
Денека дел од т.н. Златен пат во харемот е наречен според неа<ref>{{cite book | title=The Palace of Topkapi in Istanbul| last=Davis| first=Claire| year=1970| pages=214–217| publisher=Charles Scribner's Sons| location=New York| id=ASIN B000NP64Z2}}</ref>.
 
== Реформи ==
 
По крајот на бунтот, везирот ја презел иницијативата за продолжување на реформите кои биле прекината од страна на конзервативните сили во 1807 година. Но набргу везирот бил убиен а Махмуд II привремено се откажал од реформите.
 
За време на првите години на владеењето на Махмуд II, вазалот на Египет [[Мехмет Али паша]] успешно ги вратил светите градови [[Медина]] (1812) и [[Мека]] (1813). Неговото владеење исто така го одбележало создавањето на прва отцепена држава од нејзината територија а тоа била Грција каде во 1821 година започнала [[Грчка војна за независност|Грчката војна за независност]] а завршила во [[1827]] година. Така според договорот од Константинопол во 1832 година Османлиите ја признале Грција. По ова следувало и француската окупација на Алжир во 1830 година. По примерот на Грција, нетурското население во империјата започнало со организирање на востанија за независност.
 
Едно од најзначајните дела на овој султан било укинувањето на јаничарскиот корупус во 1826 година и формирање на регрутирана армија по примерот од Европа главно од Румелија и Анадолија. Исто така во текот на неговото владеење биле потчинети ирачките мамлуци а бил убиен и босанскиот муслиманин кој се борале за автономмија на Босна,, Хусеин Градашчевиќ.
 
== Наводи ==