Разлика помеѓу преработките на „Селим III“

Додадени 682 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
'''Селим III''' ([[османлиски јазик]]: سليم ''ثالث Selīm-i sālis'') ({{роден на|24|декември|1761}} во {{роден во|Отомански Константинопол}} - {{починал на|29|јули|1808}} во {{починал во|Отомански Константинопол}}<ref>{{Cite EB1911|title=Constantinople|short=x}}</ref><ref>[http://concise.britannica.com/ebc/article-9368294/Istanbul Britannica, Istanbul]:''When the Republic of Turkey was founded in 1923, the capital was moved to Ankara, and Constantinople was officially renamed Istanbul in 1930.''</ref>) бил дваесетиосмиот [[султан]] на [[Отоманска империја|Отоманската империја]] во периодот од [[7 април]] [[1789]] до [[29 мај]] [[1807]]. Селим III бил реформаторски султан но јаничарите организирале бунт против неговите реформи и бил затворен по кое неговиот роднина [[Мустафа IV]] станал новиот султан. Во затворот Селим бил убиен по заповед на новиот султан.
 
== Фамилија Владеење==
 
Селим III бил син на султан [[Мустафа III]] и [[Михришах султан]]. Неговата мајка која потекнувала од Грузија направила реформи во државните училишта и воспоставила неколку дипломатски односи. Неговиот татко исто така вовел неколку реформи. Така Селим испратил неколку свои поданици во западните земји за да го преземат искуството од Европа.
Кога станал султан, Селим бил многу посветен на литературата и калиграфијата а голем дел од неговите дела биле ставени во џамиите. Тој зборувал арапски и персиски јазик.
 
Селим сакал да направи голема реформа на неговата империја<ref>The information portal regarding the history, military, culture and arts of the Ottoman Empire, www.theottomans.org</ref>. Народот во негово време се надевале дека младиот султан ќе го вратил победничкиот дух на империјата. Тој развил планови за модернизација на војската, но по двете војни со Австрија и Русија тоа морал да го одложи. По војните кога Селим започнал со напорите за модернизација на јаничарскиот корпус тој си создал силна опозиција. Во негово време биле изградени неколку фабрики за производство на муниција како и училиште за техничка обука на служителите. Исто така во негово време се случила и француската инвазија на Египет на чело со [[Наполеон Бонапарта]].
 
На меѓународната сцена Селим воспоставил дипломатски односи со Велика Британија, Франција, Прусија и Австрија. Во сојуз со Русија и Велика Британија Османлиите започнале конфликт против Франција во Египет, а во 1802 година започнале востанија на Балканскиот полуостров.
На 29 мај 1807 година го напуштил престолоѕ а починал по два месеци кога бил убиен од страна на новиот султан. Бил погребан во [[џамија Лалели]].
 
На 29 мај 1807 година го напуштил престолоѕпрестолот а починал по два месеци кога бил убиен од страна на новиот султан. Бил погребан во [[џамија Лалели]].
 
== Наводи ==