Разлика помеѓу преработките на „Селим III“

Додадени 1.189 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Кога станал султан, Селим бил многу посветен на литературата и калиграфијата а голем дел од неговите дела биле ставени во џамиите. Тој зборувал арапски и персиски јазик.
 
Селим сакал да направи голема реформа на неговата империја. Народот во негово време се надевале дека младиот султан ќе го вратил победничкиот дух на империјата. Тој развил планови за модернизација на војската, но по двете војни со Австрија и Русија тоа морал да го одложи. По војните кога Селим започнал со напорите за модернизација на јаничарскиот корпус тој си создал силна опозиција. Во негово време биле изградени неколку фабрики за производство на муниција како и училиште за техничка обука на служителите.
 
На 29 мај 1807 година го напуштил престолоѕ а починал по два месеци кога бил убиен од страна на новиот султан. Бил погребан во [[џамија Лалели]].
 
 
 
 
{{Отомански султани}}