Разлика помеѓу преработките на „Селим III“

Додаден 821 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
'''Селим III''' ([[османлиски јазик]]: سليم ''ثالث Selīm-i sālis'') ({{роден на|24|декември|1761}} во {{роден во|Отомански Константинопол}} - {{починал на|29|јули|1808}} во {{починал во|Отомански Константинопол}}) бил дваесетиосмиот [[султан]] на [[Отоманска империја|Отоманската империја]] во периодот од [[7 април]] [[1789]] до [[29 мај]] [[1807]]. Селим III бил реформаторски султан но јаничарите организирале бунт против неговите реформи и бил затворен по кое неговиот роднина [[Мустафа IV]] станал новиот султан. Во затворот Селим бил убиен по заповед на новиот султан.
 
== Фамилија ==
Овој султан преземал неколку административни реформи за обновување на турската армија и спасување на империјата. Против овие реформи се спротиставиле неколку големи феудалци во империјата, а веднаш по тоа дошле и неколку бунтови. Во [[1807]] година бил заменет од власта. Една година подоцна бил убиен по заповед од братувчед му [[Мустафа IV]].
 
{{Никулец за биографија}}
Селим III бил син на султан [[Мустафа III]] и [[Михришах султан]]. Неговата мајка која потекнувала од Грузија направила реформи во државните училишта и воспоставила неколку дипломатски односи. Неговиот татко исто така вовел неколку реформи. Така Селим испратил неколку свои поданици во западните земји за да го преземат искуството од Европа.
 
Селим своето образование го стекнал во палатата. Мустафа целиот свој живот го гледал како свој наследник, но неговиот чичко Абдул Хамид I се качил на престолот. По стапувањето на тронот на неговиот чичко, новиот султан се загрижил дека Селим ставил голем акцент врз неговото образование.
 
Кога станал султан, Селим бил многу посветен на литературата и калиграфијата а голем дел од неговите дела биле ставени во џамиите. Тој зборувал арапски и персиски јазик.
 
 
 
 
 
 
{{Отомански султани}}