Разлика помеѓу преработките на „Селим III“

Додадени 390 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава diq:Selim III)
}}
 
'''Селим III''' билдваесетиосмиот([[османлиски јазик]]: سليم ''ثالث Selīm-i sālis'') ({{роден на|24|декември|1761}} во {{роден во|Отомански Константинопол}} - {{починал на|29|јули|1808}} во {{починал во|Отомански Константинопол}}) бил дваесетиосмиот [[султан]] на [[Отоманска империја|Отоманската империја]] во периодот од [[7 април]] [[1789]] до [[29 мај]] [[1807]]. ТојСелим еIII синбил нареформаторски [[Мустафасултан III]]но ијаничарите Михришахорганизирале валидебунт султан.против Билнеговите убиенреформи поточнои задушенбил затворен по заповед од страна накое својотнеговиот братучедроднина [[Мустафа IV]] станал новиот султан. БилВо погребанзатворот воСелим [[џамија|џамијата]]бил [[Лалели]],убиен [[Истанбул]]по заповед на новиот султан.
 
Овој султан преземал неколку административни реформи за обновување на турската армија и спасување на империјата. Против овие реформи се спротиставиле неколку големи феудалци во империјата, а веднаш по тоа дошле и неколку бунтови. Во [[1807]] година бил заменет од власта. Една година подоцна бил убиен по заповед од братувчед му [[Мустафа IV]].