Разлика помеѓу преработките на „Гаврил Лесновски“

Додадени 1.499 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Sv.Gavril Lesnovski.jpg|thumb|250px| Икона на Св. Гаврил Лесновски]]
 
'''Преподобен Свети Гаврил Лесновски''' бил македонски подвижник чиј празник се слави на [[28 јануари]]. Роден бил во [[Крива Паланка|кривопаланечкото]] село [[Осиче]]. БилЗаедно активенсо вопреподобните [[10Јован векРилски]] на Лесновската Гора кај, [[Кратово]],Јоаким каде што изградил [[цркваОсоговски]] во чест наи [[Св. АрхангелПрохор МихаилПчињски]]. Билсе чудотворец за времеосновоположници на живототјужнословенското и помакедонско смртта.еремитско Умрел(анахоретско) намонаштво.<br крајот на 10 век./>
 
 
Се подвизувал и аскетувал во околината на Злетовска Планина. Во житијата се среќаваат податоци дека во [[10 век]] на Лесновската Гора кај [[Кратово]], се замонашил и (или) изградил [[црква]] во чест на [[Св. Архангел Михаил]] и оттаму заминал во околината на подвизување.<br />
 
 
Неговиот светителски култ се ширел и се развивал преку религиозно-духовната, книжевната, музичката, ликовната и народната традиција. За него биле составени житија и служби во втората половина на XI, во XIII и во втората половина на XVI или најдоцна во XVII в. Култот на преподобен Гаврил бил одржуван и во сликарската традиција со сликањето на негови портрети по фрескоживописите, иконите, ракописите и по другиот црковен инвентар, како и во народното творештво, во голем број месни преданија и легенди.<br />
 
 
Бил чудотворец за време на животот и по смртта. Умрел на крајот на 10 век.
 
== Надворешни врски ==
6

уредувања