Елимеја: Разлика помеѓу преработките

Одземени 18 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.6.5) (Робот: Додава de:Elimiotis)
сНема опис на уредувањето
'''Елимеја''' била античка област во [[Горна Македонија]], околу средниот тек на реката [[Бистрица|Халијакмон]] ([[Бистрица]]). На север се граничиграничила со [[Орестида]], [[Еордаја]] и [[Ботиаја]], а на исток со [[Пиерија]]. Во времето на [[Филип II Македонски]] влегува во состав на [[АнтичкаКралството Македонија|македонската држава]]. Во областа се наоѓаат (според [[Стефан Византиски]]) градовите: [[Аијана]], [[Каисареја]] (која подоцна ќе ја обнови [[Јустинијан I]]) и [[Елимеја]]<ref>''[[Ф. Папазоглу]], Македонски градови у римско доба, Скопје, 1957''</ref>.
 
== Наводи ==