Разлика помеѓу преработките на „Занает“

Додадени 132 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Занаетчиите особено се концентрирале во [[Град|урбаните места]] и формирале [[еснаф]]и. Бидејќи занаетчиите постојано работеле со размена на добра (покрај нивната изработка), и тоа барало извесно ниво на [[образование|образованост]], во општествената [[хиерархија]] тие имале повисоко место од [[селанство]]то.
 
Занаетчиството бил главен облик на производство пред [[индустриска револуција|индустриската револуција]]. Исклучок од ова е помасовната организираната поделба на трудот наречена [[мануфактурно производство]], која може да се претстави како преод од поединечниот занаетчија кон индустрискиот период.
 
== Поврзано ==
* [[Занаетчиство]]
* [[Мануфактурно производство]]
* [[Индустрија]]