Занает: Разлика помеѓу преработките

Додадени 119 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:kopanicarSamarlija.jpg|thumbмини|right|250pxдесно|[[Копаничарство|КопаничарСамар]],џија како видправи занаетчијасамари]]
[[Податотека:kopanicar.jpg|мини|десно|[[Копаничарство|Копаничар]] со својата резба]]
'''Занает''' е занимање кое бара конкретни работни вештини. Историски ова би било неиндустриско производство во мал број или количество. Човекот кој се занимава со занает се нарекува '''занаетчија'''.