Занает: Разлика помеѓу преработките

Одземени 108 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава ar:الحرف اليدوية)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:kopanicar.jpg|thumb|right|250px|[[Копаничарство|Копаничар]], вид занаетчија]]
'''Занает''' е занимање кое бара конкретни работни вештини. Историски ова би било неиндустриско производство во мал број или количество. Човекот кој се занимава со занает се нарекува '''занаетчија'''.
Занаетчиите биле нај доминантни производители на производи за широка потрошувачка пред [[индустриската револуција]].
 
За листа на занаети видете ''[[:Категорија:Занаети]]''.
 
За листа на занаети видете ''[[:Категорија:Занаети| ]]''.
[[Категорија:Занаетчиство| ]]
[[Категорија:Економска историја]]