Михришах султан: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|parents =
}}
'''Михришах султан''' (1745 – [[16 октомври]] 1805) била жена на османлискиот султан [[Мустафа III]] и мајка на [[Селим III]]<ref> Yavuz Bahadıroğlu, Resimli Osmanlı Tarihi, Nesil Yayınları ''(Ottoman History with Illustrations, Nesil Publications)'', 15th Ed., 2009, pages 364–385, ISBN 978-975-269-299-2</ref><ref>{{cite web | url = http://www.kultur.gov.tr/EN/belge/2-1299/sultan-iii-selim-han.html | title = Sultan III. Selim Han | accessdate = 2009-02-06 | publisher=[[Ministry of Culture and Tourism (Turkey)|Republic of Turkey Ministry of Culture and Tourism]]}}</ref> каде де-факто владеела како регент во периодот од 1789 до 1805 година. По потекло била од [[Џенова]]<ref>{{cite web | url = http://www.theottomans.org/english/family/selim3.asp | title = The Ottomans, Sultan III | accessdate = 2011-11-09 | publisher=[[TheOttomans.org]] Mr. Korkut Ozgen}}</ref>.
 
Во текот на нејзиното регенство таа била преукопирена со реформите во воените училишта и во воспоставувањето на дипломатски односи со земјите. Освен тоа таа започнала со изградба на неколку џамии и училишта во 1790-тите. Во 1805 наредила изградба на фонтана во [[Ејуп]], [[Константинопол]].
 
Михришах во превод значи сонце на султанот.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Валиде султан]]
 
[[bg:Михришах валиде султан]]