Михришах султан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 593 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
Нема опис на уредувањето
Михришах султан (1745 – 16 октомври 1805) била жена на османлискиот султан Мустафа III и мајка на Селим III каде де-факто владеела како регент во периодот од 1789 до 1805 година. По потекло била од Џенова.
 
Во текот на нејзиното регенство таа била преукопирена со реформите во воените училишта и во воспоставувањето на дипломатски односи со земјите. Освен тоа таа започнала со изградба на неколку џамии и училишта во 1790-тите. Во 1805 наредила изградба на фонтана во Ејуп, Константинопол.
 
Михришах во превод значи сонце на султанот.