Разлика помеѓу преработките на „Среден долногермански јазик“

с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава fy:Middelnederdútsk)
с
 
==Сродни јазици==
Соседни јазици на средниот долногермански во [[дијалектичкидијалектен континуум]] на [[западногермански јазици|западногерманските јазици]] биле [[седнохоландски јазик|среднохоланскиот]] на запад и [[среден горногермански јазик|средниот горногермански]] на југ, кој потоа бил заменет со нововековниот горногермански.
 
Средниот долногермански е извор на голем број на [[заемка|заемки]] во [[нордиски јазици|нордиските јазици]], што се должи на близките трговски врски помеѓу народите во Ханзата. Како таков, се смета за најголем извор на заемки во континенталните [[скандинавски јазици]] и [[естонски јазик|естонскиот јазик]].