Разлика помеѓу преработките на „ФК Лестер Сити“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
 
== Ривалства ==
Навивачите на Лестер го сметаат тимот на [[ФК НотингемНотингам Форест|НотингемНотингам Форест]] за нивен примарен ривал што се должи на историските социо-економски ривалства меѓу градовите Лестер и [[НотингемНотингам]], од каде што доаѓаат двата клуба. Втори ривали на клубот се [[ФК Дерби Каунти|Дерби Каунти]] со кои тие играат натпревар во таканреченото дерби на Источен Мидландс.
 
И покрај тоа што се со седиште во Западен Мидландс, друг ривал на Лестер во последниве неколку години е [[ФК Ковентри Сити | Ковентри Сити]], кои се базирани на само 24 милји оддалеченост. Натпреварите меѓу двата клуба, станаа познати како M69 дерби, дебивајќи ги името по Автопатот кој ги поврзува двата града.